A dolog úgy indult, hogy elolvastam egy másik blogot, egész pontosan ezt: http://mondj-nemet-az-internetadora.blog.hu/2008/04/23/kuldj_levelet_a_kepviselodnek
A véleményemet pedig beposztoltam oda is, de annyira jól sikerült, hogy ide is beteszem :)
Az odáig rendben van, hogy a szolgáltatónak kell fizetnie a nyeresége után a kultúrális hozzájárulást. Hogy ennek mértéke egy felhasználóra tekintve mekkora azt hiszem nem lényeges, összeségében mégiscsak a cég összes profitját fogja csökkenteni. Azonban az én szemléletmódom szerint naívság azt feltételezni, hogy a kapitalimusnak nevezett rendszerben ezt a cégek lenyelik. Aki pálcát tör afelett, hogy márpedig a verseny miatt nem fogják az egyénekre ráterhelni az csalódni fog. Jelentkezzen az, aki érezte, hogy az elektronikai cikkek ÁFÁ-ja 25%-ról 20%-ra csökkent. Egy magánvállalkozás sem karitatív szervezet, hátmég egy mamutvállalat. Általában azért költ a kultúrára, mert azt leírhatja az adójából, így nem az államnak kell a pénzt kiperkálni és még az nép körében is javítja az értékelését.
Remélem, hogy az emberek rossz érzése nem abból fakad, hogy a kultúrát támogassa, hanem abból a lehetetlen helyzetből, hogy nincs nyoma a befizetett adóforintoknak. Megint miből gondoljuk, hogy ez a hozzájárulás (ne nevezzük adónak, mert attól minden jóérzésű ember elborzad) arra fordítódik, amire mondják. Súlyos pénzeket fizet ki sok ember nap, mint nap a benzin jövedéki adójaként, amit többek közt az infrastruktúra fejlesztésére fordítanak. Legalábbis a hivatalos indoklás szerint. Azonban nem hogy nem fejleszik, még karban sem tudják tartani, látjuk az ország közútjainak állapotát. Elkanyarodtam a témától, de csak azért tettem, mert én látok párhuzamot a dolgok között.
A kultúra támogatása, hangsúlyozom, fontos dolog. Azonban ne az állam akarja eldönteni, hogy az én támogatásomat (amit egyesek szerint a szolgáltató fog fizetni) mire fordítsa.
A megoldás amit én ajánlok az internetes kultúra támogatására, magával hozza az önállóság problémáját. Sok külföldi oldalon az egyik sarokban szokott lenni egy logó: "Make a donation". Mindenki logikusan végig gondolhatja, hogy ha én valamilyen kulturális terméket fogyasztok, azt valakinek elő kell állítani. Ez néha nem jár költséggel, de sokszor többe kerül, mint azt gondolnánk. Ebből az következik, hogy ha én élvezem, de nem adok érte cserébe semmit (mondjuk pénzt, bár ez elég pejoratívan hangzik manapság), akkor egy idő után ez meg fog szűnni. Ha hozzájárulok, akkor továbbra is fent maradhat. És ez nem a szolgáltató, hanem a fogyasztók (mindannyiunk) érdeke. Ezért mondtam az önállóságot, mert erre rá kell jönni, ezt tudatosítani kell saját magunkban.
Újra átolvasva az irományomat elég demagóg szöveget sikerült összehoznom. Bocsánat, ha valaki befolyásolva érzi magát, nem állt szándékomban, csak az álláspontomat szerettem volna kifejteni.
De azért kikelek a végére magamból:
Ne azt mondjátok, hogy miként ne, hanem azt, hogy miként!